Skóra wrażliwa- co musisz wiedzieć!

Skóra wrażliwa kojarzy Ci się z zaczerwienieniem, naczynkami, podrażnieniem? NIE DO KOŃCA! Skóra wrażliwa może dotyczyć każdej skóry bez względu na problem! W artykule przeczytasz, co charakteryzuje skórę wrażliwą i jak sobie z nią poradzić!

Objawy skóry wrażliwej związane są z naskórkiem i jego uszkodzeniem.

Skóra zbudowana jest z naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Naskórek zbudowany jest z warstwy rogowej, która pokryta jest tzw. płaszczem hydrolipidowym skóry. To mieszanina potu oraz sebum. Utrzymuje prawidłowe pH skóry oraz zabezpiecza przed utratą wody z głębszych warstw skóry. Komórki warstwy rogowej połączone są tzw. cementem międzykomórkowym, który składa się z ceramidów, kwasów tłuszczowych. Chroni on przed wnikaniem patogenów ze środowiska zewnętrznego, alergenów oraz przed nadmierną utratą wody z naskórka.

Wiedza ta jest potrzebna, aby zrozumieć, że ochrona (płaszcz hydrolipidowy, cement międzykomórkowy) warswty rogowej bardzo łatwo ulega uszkodzeniu! Juz podczas codziennych czynności, jak np. mycie skóry agresywnym produktem mocno oczyszczającym, codzienne stosowanie peelingów, czy szczoteczek do mycia!

Złe naywki pielęgnacyjne, nieodpowiednia pielęgnacja, zaburzenia warstwy rogowej, czy problemy skórne na podłożu zapalnym, mogą prowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania warstwy rogowej, w tym:

 • nadmierna utrata wody (pojawia się suchość skóry, łuszczenie, szorstkość),
 • stan zapalny, który prowadzi do zaostrzenia wielu zmian skórnych, gorsze gojenie się skóry, przedwczesne starzenie,
 • nadmierna reakcja skóry na kosmetyki w postaci pojawiania się swędzenia, błyszczenia, kaszki, wysypu zmian skórnych,
 • nadmerna rekacja skóry na czynniki środowiskowe (zmiany temperatur, alergeny, środki chemiczne, co prowadzi do zaczerwienienia, rumienia, rozszerzonych naczyń krwionośnych).

Objawy skóry wrażliwej/ uszkodzona bariera naskórkowa, płaszcz hydrolipidowy

 • Szorstkość
 • Zaczerwienienie
 • Łuszczenie
 • Podrażnienie
 • Swędzenie

Częste przyczyny skóry wrażliwej

 • Nadmierna pielęgnacja bogata w częste peelingi, kwasy złuszczające.
 • Stresory środowiskowe (zanieczyszczenia powietrza, smog, promieniowanie UV).
 • Leczenie trądziku operacujące się na działaniach mocno wysuszających, oczyszczających i antybakteryjnych.
 • Urazy mechaniczne.
 • Trudne warunki pracy (pyły, częste pocenie się).

Pielęgnacja skóry wrażliwej

Przede wszystkim znalezienie przyczyny, która powoduje uszkodzenie baiery naskórkowej, a następnie wprowadzenie pielęgnacji regenerującej.

Podstawą jest ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie, zmnniejszenie zaczerwienienia, delikatna eksfoliacja i pobudzenie odnowy komórkowej.

Poprawa funkcjonowania baiery naskórkowej wpływa na lepszą ochronę skóry i zmniejszenie penetracji czynników drażniących i alergizujących. Nastpępuje zmniejszenie stanu zapalnego, zaczerwienienia i uspokojenia skóry. Takie działanie jest szczególnie ważne przy skórze z trądzikiem.

W pielęgnacji powinny znaleźć się:

 • Emolienty- które działają jak plaster dla skóry. Tworzą okluzję, dzięki czemu nie dochodzi do nadmiernej utraty wody z naskórka i poprawiają integralności skóry. Jeśli borykasz się z skórą tłustą i/lub trądzikową również stosuj emolienty ale takie, które mają niski potencjał komedogenny i nie w codziennej pielęgnacji.
 • Humektanty- czyli np. kwas hialuronowy, który przyciąga wodę, czy np. kwas laktobionowy.
 • Lipidy (np. olej z dzikiej róży, olej słonecznikowy, olej z wiesołka, olej z nasion Jojoba, skwalan) oraz ceramidy- które uzupełnią cement międzykomórkowy.
 • Substancje delikatnie złuszczające- np. kwas migdałowy, kwas mlekowy, enzymy.
 • Substancje przeciwzapalne (np. sok z aloesu, panthenol, niacynamid, Witamina E, Witamina C, kasntohumol, glukonolakton)

Masz objawy skóry wrażliwej?

Jeśli obserwujesz u siebie opisane wyżej objawy i nie wiesz od czego zacząć, jaką dobrać pielęgnację, albo czy potrzebujesz terapii zabiegowej, zapraszam Cię na moją kompleksową konsultację kosmetologiczną.

Na konsultacji dokładnie omawiamy pielęgnację domową, czynniki które mogą wpływać na pogorszenie kondycji skóry i jakie kroki podjąć dalej. Więcej szczegółów na temat konsultacji znajdziesz tutaj: Konsultacja kosmetologiczna w Magali Skin

Swoje terapię regenerujące opieram na marce Pca skin oraz ProXn. Przeczytaj o nich więcej!
Terapie Pca skin
Terapie ProXn

Odpowiednio zastosowana pielęgnacja pozwala na regenerację skóry oraz redukcję objawów skóry wrażliwej. Powoduje to pozytywne skutki w postaci złagodzenia problemów skórnych na podłożu zapalanym ( trądzik, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca) oraz profilaktykę przeciwstarzeniową.

Jeśli od razu chcesz poznać moją ofertę zabiegową zapraszam do Rezerwacji online przez booksy:
Rezerwacja online

Magali Skin

Nigdy nie zapomnij kochać siebie!

Scroll to Top